Deklaracja dostępności
Szkoła Podstawowa nr 8 zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do Biuletynu Informacji Publicznej Szkole Podstawowej nr 8.
Data publikacji strony internetowej: 09.09.2020
Data ostatniej dużej aktualizacji: 09.03.2021.
Status pod względem zgodności
Niniejsza strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
Treści wymienione poniżej są niedostępne z powodu nieproporcjonalnego obciążenia:
- Część plików .DOC, .XLS, .PDF nie posiada struktury opartej o nagłówki. W miarę możliwości błędy w tego rodzaju dokumentach zostaną poprawione, a nowe powstaną zgodnie z zaleceniami.
- Część zdjęć i grafik jest pozbawiona opisu alternatywnego. Tego typu niedopatrzenia będą eliminowane.
Oświadczenie sporządzono dnia 11.09.2020, a zaktualizowano dnia . Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jestKrzysztof Ponikowski, adres poczty elektronicznej kponikowski@sp8.szczecin.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 606482986 . Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.
Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Szkoła Podstawowa nr 8 w Szczecinie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z regulacjami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.Niniejsze oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://sp8szczecin.edupage.org/
Daty publikacji i aktualizacji
Data publikacji strony internetowej: 2014
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 01.09.2019 r.
Status pod względem zgodności z ustawą
przeprowadzono samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych poprzez zdalny test strony pod adresem internetowym: http://checkers.eiii.eu/.
Strona internetowa https://sp8szczecin.edupage.org/ spełnia wymagania dostyępności w 90,60 %:
1. Obrazy nie mają atrybutu alt,
2. Brak etykiety dla formantu formularza, która mogłaby zidentyfikować jego przeznaczenie,
3. Identyfikator dla elementu nie jest unikalny,
4. Elementy wyboru lub obszar tekstowy nie mają tytułu i nie są powiązane etykietą,
5. Brakuje atrybutu tytułu.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą wyznaczoną do kontaktu jest Pani Jolanta Rymuszka jrymuszkasp8@gmail.com. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 91 4834293. Tą samą drogą można także składać skargi i wnioski.
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.
Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu zwrotnego. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem.
Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna.
Do szkoły można dostać się komunikacją miejską tramwajami nr 8 i 10 (przystanek odległy o 100 m.) oraz autobusem nr 60 (przystanek odległy o 150 m.). Droga od przystanków do budynku szkoły nie ma barier architektonicznych. Na kompleks Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Brodnickiej 10 w Szczecinie składa się budynek główny szkoły oraz budynek socjalny usytuowany na kompleksie Orlik 2012.
1) Opis dostępności wejścia do budynków.
Budynek główny posiada trzy wejścia. Wejście główne obok sekretariatu oraz wejście boczne nr 1 poprzez łącznik sali gimnastycznej i budynku i wejście boczne nr 2 (do sali gimnastycznej od strony boiska). Żadne z wejść nie umożliwia dostania się do budynku wprost z poziomu terenu. Budynek jest wielokondygnacyjny, wąskie klatki schodowe utrudniają przemieszczanie się na po schodach wózku inwalidzkim. Szkoła wyposażona jest w schodołaz, który może być używany na klatach schodowych jednak podczas nieobecności na nich innych osób.
Praca szkoły i usytuowanie części administracyjnej zorganizowane jest tak, aby wszystkie sprawy, z którymi zgłaszają się uczniowie, rodzice i inni goście szkoły, załatwiane były na parterze, na którym mieści się sekretariat, gabinety dyrektora i wicedyrektora, pokój kierownika administracyjnego, pedagoga i psychologa. Budynek socjalny jest parterowy, bez przeszkód architektonicznych z dostosowanymi dla osób niepełnosprawnych szatniami i toaletą.
2) Opis dostępności korytarzy, schodów i toalet.
Toalety na parterze i piętrze nie są przystosowane do korzystania przez osoby na wózkach inwalidzkich. Jedyna toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych mieści się w budynku socjalnym na kompleksie Orlik 2012. Na wszystkich klatkach schodowych zamontowane są poręcze. W korytarzach nie ma wydzielonych stref kontroli.
3) Opis dostosowań, na przykład pochylni, platform, informacji głosowych, pętlach indukcyjnych.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych, platform oraz informacji głosowych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących. Osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mogą kontaktować się ze szkołą za pośrednictwem: poczty elektronicznej: sp8@miasto.szczecin.pl, dziennika elektronicznego dla rodziców/uczniów, faxu: 914834293.
4) Informacje o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych.
Wyznaczone jest jedno miejsce dla osób niepełnosprawnych.
5) Informacja o prawie wstępu z psem asystującym i ewentualnych uzasadnionych ograniczeniach.
Do budynku można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
6) Informacje o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online. Budynek nie jest wyposażony w aplikację tłumacza polskiego języka migowego (PJM) online ani nie został przeszkolony żaden pracownik z polskiego języka migowego.